Sport - uniwersalny język ludzkości

2018-04-05 (data modyfikacji: 2018-04-17)

Nic tak jak sport nie łączy ludzi. Nie tylko zawodników, którzy aktywnie uczestniczą w dyscyplinach, ale i kibiców, których jednoczą przeżywane emocje i nadzieja na zwycięstwo ulubionej drużyny. Jest to tak ważny element naszego życia, że nawet ustanowiono święto, które podkreśla ten ponadkulturowy charakter współzawodnictwa – 6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju.

 

 
 
Inicjatorem obchodów jest Organizacja Narodów Zjednoczonych, która w 2013 roku ogłosiła ten dzień świętem sportu. Data nie jest przypadkowa: upamiętnia otwarcie pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. 6 kwietnia 1896 roku król Grecji Jerzy I otworzył pierwsze letnie igrzyska olimpijskie w Atenach, oficjalnie nazwane Igrzyskami Pierwszej Olimpiady.
 
Fenomenem rywalizacji sportowej jest fakt, że wszyscy – niezależnie od kraju czy kultury – rozumiemy go bardzo dobrze. Choć mówimy różnymi językami i żyjemy w różnych zakątkach świata, emocje, które odczuwamy podczas wielkich sportowych międzynarodowych imprez są takie same.  Sport stanowi  więc uniwersalny język ludzkości. 
 
Aby móc jeszcze lepiej porozumiewać się, warto jednak znać nie tylko język uniwersalny, czyli reguły sportowe, ale również języki obce. Ważne, żeby uczyć się go za pomocą tego, co się lubi, aby nauka była przyjemnością. W serii publikacji kulturoznawczych PWN możecie poczytać o dyscyplinach popularnych w krajach angielsko, niemiecko, rosyjsko i francuskojęzycznych. W każdej publikacji znajdziecie ponad 100 tekstów na temat geografii, historii, literatury, sztuki i życia codziennego z ćwiczeniami, ciekawostkami i quizami. Polecamy!
 

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Sportu dla Rozwoju i Pokoju przygotowaliśmy dla Was fragmenty publikacji kulturoznawczych PWN do pobrania. 

 

La_France

UK_at_a_Glance

US_At_a_glace

Le Tour de FranceCricketAmerican Football

 

NiemcyNiemcyRosja

SportSportantenSporty zimowe

Zobacz więcej aktualności