Przestrzegaj 5 zasad, a twoi uczniowie będą czerpać satysfakcję z nauki niemieckiego

2019-10-17 (data modyfikacji: 2019-10-18)

Rok szkolny się rozpoczął, a ty, nauczyciel, zastanawiasz się, jak dobrze, ciekawie i twórczo prowadzić lekcje języka niemieckiego? Poznaj 5 fundamentalnych zasad, dzięki którym nauka języka stanie się przygodą pełną dobrej energii zarówno dla uczniów, jak i dla ciebie.     

 

 

1. Odnoś się do tego, co uczniowie już wiedzą

Jeżeli nawet twoi uczniowie nigdy nie uczyli się języka niemieckiego, to w pewnym stopniu znają już angielski, a to przecież języki z tej samej grupy. Niech uczniowie porównują struktury, leksykę, gramatykę. Jako germanista nie musisz być specjalistą w tym obszarze – niech tę rolę pełnią uczniowie. Szybko okaże się, że niemiecki nie jest dla nich wcale taki obcy. 
 

2. Pozwól uczniom popełniać błędy 

Nauka języka to proces, który wymaga wiele czasu. Nie dziw się zatem, że uczniowie mają niepoprawną wymowę – ćwicz z nimi, jak mówić krótkie i długie samogłoski, dyftongi, umlauty. Wyznacz sobie priorytety i pracuj krok po kroku, pamiętając, że nie da się opanować całego systemu języka naraz. Wyjaśniaj gramatykę, używając  konkretnych fraz komunikacyjnych i ograniczaj jej ilość na jednej lekcji. Kiedy uczniowie mają problem z odmianą czasownika, popracujcie najpierw nad jego odmianą w liczbie pojedynczej, a później w liczbie mnogiej, kiedy zauważysz, że z tą pierwszą nie mają już problemu. 
 

3. Buduj w uczniach ciekawość i zadawaj im pytania problemowe

Ciekawość to pierwszy krok do działania, poznawania. Pytaj swoich uczniów, co wiedzą np. o Niemczech, Austrii bądź Szwajcarii. Nie bój się pracy po polsku, jednak najważniejsze rzeczy zapiszcie już w języku niemieckim. Niech uczniowie szukają odpowiedzi w internecie, a ty bądź konsultantem, przewodnikiem, ale też weryfikatorem zdobytych informacji. Na początku nauki możesz zapytać, ile milionów ludzi na świecie posługuje się tym językiem niemieckim. Ile osób uczy się tego języka w Polsce? Ilu Polaków żyje w Niemczech, Austrii bądź Szwajcarii? Zadawaj także pytania dotyczące życia młodzieży w krajach niemieckojęzycznych, np. jakiej słucha muzyki, jak spędza wolny czas, dokąd podróżuje? Formułuj pytania po niemiecku.     
     

4. Stosuj nowe technologie

Twoi uczniowie to pokolenie C, którego naturalne środowisko to technologia, internet. Korzystaj z tego! Na lekcjach używaj filmów z YouTube, posługuj się Quizletem, a materiałów do nauki szukaj na Instagramie. Niech klipy muzyczne od samego początku towarzyszą twoim uczniom – dzięki temu będą słuchać oryginalnego języka niemieckiego, jego intonacji i fonetyki. Znasz takich wykonawców jak: Feuerherz, Berge, Ben Zucker? A vlogerów theTravellers, serie Deutschlandlabor lub Ticket nach Berlin z Deutsche Welle czy produkcję Instytutu Goethego Mein Weg nach Deutschland? Odkryjesz tutaj wiele możliwości dydaktycznych.        
 

5. Dziel się z uczniami swoją pasją do języka niemieckiego 

Pamiętasz własne odkrywanie języka, kiedy był źródłem dobrej energii i radości? Możesz podzielić się Twoimi doświadczeniami z uczniami. Niech prowadzą dziennik lub portfolio dokumentujące ich postępy. Kiedyś spojrzenie wstecz uświadomi im ich własny rozwój. Będzie to źródłem satysfakcji zarówno dla nich, jak i dla ciebie.      
 
 
Autor: dr Sebastian Mrożek – germanista, lektor, tłumacz, trener języka niemieckiego, ekspert PWN. W roli lektora języka niemieckiego ceni sobie aktywność i dynamizm, którymi stara się motywować swoich kursantów do własnej pracy nad językiem
Zobacz więcej aktualności