Finały konkursu DaF-Kenner 2015

2015-06-30 (data modyfikacji: 2015-07-03)

XI edycja konkursu „DaF-Kenner in den DACHL-Ländern” zakończyła się uroczystymi finałami  w zwycięskich szkołach. 

 
W dniu 9.06.2016 r. w Zespole Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum w Bieździedzy uczniowie przygotowali wielki finał konkursu. Uczennice gimnazjum zaśpiewały największe przeboje niemieckiej piosenki, uczniowie zaprezentowali tańce regionalne. Po występach artystycznych odbyło się wręczenie nagród grupie uczniów, którzy zwyciężyli w kategorii gimnazjum. Uczniowie: Weronika Winiarska, Kamil Cyrulik, Sebastian Górczany, Dariusz Kranc i Szymon Sikora otrzymali tablety, a przygotowująca grupę Pani Małgorzata Maczuga - kurs metodyczny w Goethe Institut.
 
Uczniowie z Gimnazjum w Bieździedzy wykazali się pomysłowością oraz wieloma talentami artystycznymi. Oprócz zebrania i przedstawienia informacji o wybranym regionie Bawarii, wykonali tańce pochodzące z regionu, zaprezentowali specjalności kulinarne i osiągnięcia sportowe. Opiekująca się grupą nauczycielka języka niemieckiego, Pani Małgorzata Maczuga, przyznała:
Pomyślałam, że będzie to wspaniała lekcja Landeskunde, ale nie spodziewałam się, że tworzenie naszego filmu sprawi nam aż tyle radości! Była to zabawa z językiem niemieckim poprzez którą udowodniłam uczniom, że niemiecki da się lubić, że nauka języka obcego może być kreatywna, wesoła i po prostu przyjemna.
 
gal-biezdziedza.jpg
autor: Piotr Grzywna


W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Grabowicy uczennice, które zwyciężyły w kategorii klas 4-6 szkoły podstawowej, wraz z kolegami i koleżankami, przygotowali gromkie powitanie: Herzlich Willkommen in Grabowica! W pięknie udekorowanej sali, przybyłym licznie gościom, m.in. z Wydawnictwa Szkolnego PWN, Goethe Institut, a także przedstawicielom władz lokalnych i samorządowych oraz nauczycielom i rodzicom laureatek, zaprezentowano pokaz zwycięskiej pracy. 
 
Nagrody – tablety multimedialne dla uczennic: Joanny Bartosik, Roksany Lipian, Gabrieli Tokarskiej, Alicji Drążek i Wiktorii Łasochy oraz kurs metodyczny języka niemieckiego online dla nauczycielki Joanny Gęborys – wręczyli: Monika Mosakowska z Wydawnictwa Szkolnego PWN oraz Christianem Mohr, konsultant do spraw nauczania języka niemieckiego z Goethe Institut, współorganizatora konkursu i fundatora nagród dla nauczycieli. 
Poczuliśmy się niezmiernie docenieni, że nagrody wręczali nam osobiście – Pani Monika Mosakowska, redaktorka podręcznika "Mach mit!", z którego korzystamy na zajęciach oraz Christoph Mohr z Instytutu Goethego - dzieciaki nie mogły wyjść z podziwu, że był u nas w Grabowicy "prawdziwy" Pan z Niemiec :)
Po oficjalnej części uroczystości wszyscy uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach językowych, które poprowadziła animatorka projektu Deutsch-Wagen-Tour, a goście zostali zaproszeni na poczęstunek – pyszny tort z logo konkursu.
 
gal-grabowica.jpg
autor: Wojciech Rogoziński

 
W Szkole Podstawowej w Gronowie zebranych w auli gości powitał serdecznie Janusz Świąder, dyrektor szkoły, przedstawiając krótko szkołę, przywiązanie do nauczania w niej języka niemieckiego oraz historię długoletnich starań o wygraną w naszym konkursie. Szczególne słowa podziękowania skierowane były do nauczycielki języka niemieckiego, która przygotowała zwycięską grupę - Barbary Salety-Nowak, oraz rodziców uczniów, którzy bardzo aktywnie zaangażowali się w ten projekt.
 
Pani Barbara Saleta-Nowak wspomina, że pracy nad przygotowaniem filmu towarzyszyło wiele emocji, były wzloty i upadki, momenty radości i kryzysy. Zdaniem Pani Barbary:
Nauka przez zabawę jest gwarancją sukcesu. Niektóre ujęcia były powtarzane kilkakrotnie, ale dzieci robiły to chętnie i z uśmiechem.
Po chwili na scenie pojawili się główni aktorzy – uczniowie klasy drugiej: Rozalia Surmiak, Zofia Siuta, Przemysław Kwiatkowski, Szymon Budnicki i Matthias Gericke, którym zostały wręczone nagrody – tablety za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii klas 1-3 szkoły podstawowej. Zarówno laureaci, jak i ich rodzice przyrzekli, że pierwszą aplikacją, którą zainstalują na tabletach, będzie aplikacja do nauki języka niemieckiego. 
 
Rodzice i zebrani goście wspólnie obejrzeli nagrodzoną w konkursie prezentację oraz pokaz muzyczny przygotowany przez uczniów starszych klas z udziałem niemieckiej szkoły partnerskiej. Szkoła przygotowała dla zebranych gości także poczęstunek w kolorach flagi niemieckiej.
 
Po tej wzruszającej uroczystości uczniowie wzięli udział w twórczych warsztatach językowych przeprowadzonych przez animatorkę Deutch-Wagen-Tour, programu prowadzonego przez Goethe Institut, współorganizatora konkursu.
 
gal-gronow.jpg
autor: Łukasz Kotowicz


W tegorocznej edycji konkursu nagroda specjalna została przyznana grupie uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu. Uczniowie: Wojciech Michalik, Anna Rumian, Jakub Zawadzki, Jakub Góral i Nikoletta Bartoszek, pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Katarzyny Groch wybrali się na wycieczkę do Görlitz. Po zwiedzaniu miasta powstał trzymetrowy plakat, ilustrujący najważniejsze miejsca i zabytki miasta. Uczniowie pracowali nad zaprojektowaniem i pokolorowaniem plakatu ponad 2 miesiące. 
autor: Katarzyna Ptak-Janiak
 
Zobacz więcej aktualności