Salon metodyczny

Autorytet nauczyciela – jak go zdobyć i utrzymać?

Z budowaniem autorytetu jest tak samo jak z budowaniem czegokolwiek innego. Potrzebne są porządne fundamenty, najlepsze materiały, czas i bardzo ciężka praca.

Więcej
Znaleźć inspirację w rzeczywistości

Współczesny świat zmienia się z dnia na dzień. Tak dynamicznie nie rozwijał się nigdy wcześniej, dlatego wiedza, którą wszyscy nabywamy, dewaluuje się w niesamowitym tempie, starzejąc się wraz z szybko postępującym rozwojem.

Więcej
Aktywizujące metody pracy

Nowoczesny nauczyciel rezygnuje z funkcji wykładowcy, stając się organizatorem i koordynatorem samodzielnej pracy uczniów, aktywizując ich do działań twórczych.

Więcej
Nie taka diagnoza straszna

Słowo diagnoza często budzi wśród nauczycieli negatywne skojarzenia. To przecież kolejna papierologia, uciążliwy obowiązek. Diagnoza szkolna jest jednak ważnym, a przede wszystkim przydatnym narzędziem.

Więcej
Nauczyciele i rodzice – sprzymierzeńcy w edukacji i wychowaniu

Rodzice przedszkolaków to prawdziwe wyzwanie dla nauczycieli przedszkola. Wiele razy słyszałam z ust wychowawców: "Z dziećmi radzimy sobie znakomicie, ale ich rodzice... to zupełnie inna sprawa". - pisze Dorota Zawadzka.

Więcej

Z wielu stron dochodzą do mnie głosy, że jestem uważany za autorytet. To zmusza mnie do wzmożonej samokontroli, do pewnej wrażliwości w działaniach publicznych. - opowiada Władysław Bartoszewski.

Więcej
Pokolenie Y

Uczniowie nie są tacy jak dawniej i to oni wymuszają zmiany. Nie da się przekazywać im wiedzy tak, jak kiedyś. By do nich dotrzeć, proces nauki musi opierać się na obróbce informacji i budowaniu wiedzy w oparciu o zdobycze ery cyfryzacji.

Więcej
Pierwsze kroki z tablicą interaktywną

Laptop to dziś codzienność. Projektor też nowością nie jest. USB, dysk zewnętrzny, twardy, płyty, przejściowki, linki, porty, pliki cookie i inne techniczno-informatyczne hasła to dla mnie już "normalny" język. Dzielnie opanowałam...

Więcej
Wieloplatformowość w szkole

Nowe technologie wkraczają do szkoły. To już stało się faktem. Jak odnaleźć się w tej rzeczywistości, w tym bogactwie rozwiązań i usług - radzi Andrzej Szymczak, współautor serii Informatyka w ćwiczeniach Wydawnictwa Szkolnego PWN.

Więcej
Aktywność, sen a pojemność mózgu

Czy wiesz, że niedobór snu potrafi nawet… zmniejszyć mózg? Niezakłócony, spokojny, długi nocny wypoczynek ma pozytywny wpływ m.in. na pamięć, zdolności uczenia się, kreatywność i wiele innych kompetencji.

Więcej
wczytaj więcej wczytuje więcej
1 2 3 4 5 6 7 8