Matura (od)nowa - praktyczne wskazówki dla nauczycieli języka niemieckiego

Jakie zadania sprawiają uczniom największy problem na maturze z języka niemieckiego? Z jakich materiałów uzupełniających korzystać, aby powtórzyć wszystkie zagadnienia wymagane na maturze, a tym samym zapewnić uczniom poczucie bezpieczeństwa i sukces na egzaminie? Zachęcamy do lektury artykułu metodycznego, w którym Dorota Wieruszewska, nauczyciel języka niemieckiego oraz współautorka „Repetytorium maturalnego z języka niemieckiego” Wydawnictwa Szkolnego PWN, dzieli się praktycznymi wskazówkami pomocnymi w przygotowaniu uczniów do matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym
 

matura_odnowa_art_web.jpgNie tylko uczniowie wkładają wiele wysiłku w maturę. Już na początku września także my, nauczyciele, zaczynamy przygotowywać się do egzaminu maturalnego naszych podopiecznych. Sprawdzamy wyniki poprzedniego rocznika, analizujemy je, a następnie weryfikujemy rozkład materiału, planujemy powtórki i próbne testy, a w końcu zbieramy materiały i pomoce dydaktyczne do pracy z uczniami.

Matura zmienia się co kilka lat i trzeba być z tymi zmianami na bieżąco. Nauczyciel musi się systematycznie dokształcać, uczestnicząc w szkoleniach (szczególnie tych organizowanych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne), jak też poprzez samodzielną lekturę odpowiednich dokumentów, ze szczególnym uwzględnieniem Informatora Maturalnego. Posiadając rzetelną i aktualną wiedzę, będzie mógł właściwie przygotować uczniów do egzaminu.

Kiedy wiemy już dokładnie, na czym polegają zmiany w formule egzaminu, na co trzeba zwrócić uwagę, łatwiej nam wybrać odpowiednie materiały pomocnicze, z którymi będziemy pracować na lekcjach w ramach powtórek lub na zajęciach dodatkowych. Czy każdy nauczyciel przygotowujący uczniów do matury przygotowuje także własne materiały? Czy jest pewny, że potrafi zrobić to dobrze? Czy ma na to czas? A może woli przeznaczyć czas i energię na prowadzenie zajęć?

Na rynku dostępnych jest wiele repetytoriów przygotowujących do egzaminu na poziomie podstawowym i bardzo nieliczne przygotowujące do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Opracowując wraz z moimi kolegami, Ireną Nowicką i Jackiem Betleją, publikacje egzaminacyjne dla Wydawnictwa Szkolnego PWN, kierowałam się oczywiście wytycznymi zawartymi w podstawie programowej, jednak przede wszystkim własnym doświadczeniem w przygotowywaniu uczniów do tego najważniejszego dla nich egzaminu.
 

Czytaj cały artykuł ›

 

źródło: Dorota Wieruszewska. Matura (od)nowa , Hallo Deutschlehrer! 2015 (36), s. 6-10.

Dorota Wieruszewska – nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Strzelinie. Edukator, teacher trainer, od wielu lat prowadzi różne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli języka niemieckiego w zakresie metodyki nauczania języka obcego oraz przebiegu i oceniania egzaminów zewnętrznych. Jest współautorką wielu podręczników i publikacji uzupełniających do nauki języka niemieckiego Wydawnictwa Szkolnego PWN, m.in. "Netz", "Dachfenster", "Expedition Deutsch" oraz repetytoriów maturalnych z języka niemieckiego, przygotowujących do matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym.