Bajkoterapia w przedszkolu

Bajki terapeutyczne

Maciejka Mazan
9788326227165
A4
44
Biblioteka Nauczyciela

"Bajki terapeutyczne" to zbiór 20 bajek, przeznaczonych dla młodszych i starszych przedszkolaków. Opowieści pokazują fantazyjny świat skrzatów - mieszkańców Polany Małej - z perspektywy dziecka.


Przedstawione w bajkach sytuacje dotyczą najczęstszych problemów pojawiających się w wieku przedszkolnym, dlatego dzieci mogą łatwo identyfikować się z bohaterami. Historie pokazują, jak radzić sobie z emocjami takimi jak: nieśmiałość, strach, zazdrość, nieumiejętność współpracy, złość, radość, smutek.


Bajki mają na celu:
• uspokojenie emocji
• obniżenie lęku
• otwarcie dziecka na zmiany
• akceptację własnych emocji
• objaśnienie reguł otaczającego świata.


Dzieci oswajają się z tymi uczuciami, słuchając historii bohaterów i na podstawie ich doświadczeń uczą się, jak rozwiązywać przedszkolne spory, jak reagować w trudnych, nowych dla nich sytuacjach, jak pozbyć się lęku, niepokoju, jak budować wiarę we własne możliwości i czuć się dobrze w grupie przedszkolnej.


Dobór tematów wskazuje na problem konkretnego dziecka w grupie, jednakże bajki można i należy czytać oraz analizować z całą grupą.

Publikacja wchodzi w skład miniserii Bajkoterapia w przedszkolu, do której należą również Scenariusze zajęć z elementami bajkoterapii.

 

Dowiedz_sie_ikona.jpg

Recenzja Lidii Ippoldt - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego